11 C
Anykščiai
2024 / 03 / 29

Meksikietiškos virtuvės perlas gvakamolė: 6 netikėti faktai

Ar jau skaitėte?

Šių metų maisto tendencijos rodo, kad užkandžiai neapleidžia populiarumo pozicijų. O kad jie būtų sveikesni, būtina atsirinkti ne tik skanius, bet ir organizmui palankius produktus. Vienas iš pasirinkimų – šiuo metu itin pasaulyje išpopuliarėjusi meksikietiškos virtuvės karalienė gvakamolė. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, teigia, kad gvakamolė yra ne tik pikantiško skonio, bet ir naudinga, nes jos pagrindą sudaro avokadai.

- Reklama -

Šeimininkės.info – Tai skanu!


Gvakamolė.

Pasirodo, gvakamolės istorija siekia dar actekų laikus, o jos receptūra keitėsi kartu su Meksikos istorija. Actekai gvakamolę gamino naudodami trintus avokadus, pomidorus ir aitriuosius pipirus. Tačiau XVI a. actekus nukariavę ispanai savaip patobulino gvakamolės receptą ir į jį įtraukė česnakus, svogūnus, citrinų sultis bei druską.

Šiuo metu pikantiškoji gvakamolė valgoma ne tik Meksijoje. Šis sveikas išskirtinio skonio užkandis itin išpopuliarėjo JAV, o paskui ir visame pasaulyje.

Su kuo valgyti?

Gvakamolė dažnai valgoma su kukurūzų traškučiais, tačiau ja pagardinti galima daug kitų patiekalų. Ji suteiks ypatingo netikėto prieskonio. Gvakamolė patiekiama su įvairiais tortilijos suktinukais, takais. Šis pagardas taip pat puikiai tinka prie mėsos patiekalų, mėsainių ar salotų.

„Daugelis klaidingai galvoja, kad gvakamolė valgoma tik prie meksikietiškų patiekalų, tačiau dabar pasaulyje sparčiai išpopuliarėjusio, pusryčių karaliumi tapusi avokado skrebučio pagrindą taip pat sudaro įvairiausios gvakamolės improvizacijos“, – pasakoja V. Juodkazienė.

- Reklama -

Gvakamolę, kaip pagardą, galima naudoti bet kokiems sumuštiniams: ja galima tepti paskrudintą baltą duoną, tuomet dėti kelias juosteles keptos šoninės, salotos lapą ar bet kurios kitus mėgstamus produktus.

Anot maisto ekspertės, gvakamolė puikiai tinka tiek su šaltais, tiek su karštais patiekalais. Pavyzdžiui, ją panaudoti galima netgi gaminant sočias mėsos sriubas. Į sriubos lėkštę įdėjus šaukštą gvakamolės, ji ne tik pagyvins estetinį patiekalo vaizdą, bet ir sušvelnins sriubos skonį, suteiks šiek tiek lengvumo ir šviežumo.

Iš gvakamolės ingredientų taip pat galima pasigaminti lengvą padažą salotoms. „Avokadą, citrinų sultis, svogūnų miltelius, kalendrą ir šaukštelį garstyčių sudėkite į trintuvą, įpilkite šlakelį alyvuogių aliejus, druskos bei pipirų ir gausite lengvą gardų padažą, kuriuo galėsite apšlakstyti mėgstamas salotas“, – pataria V. Juodkazienė.

Pateikiame ir 6 įdomius faktus apie gvakamolę:

Manoma, kad pirmieji pradėję gaminti gvakamolę buvo actekai. Šis pavadinimas kilo iš žodžių āhuaca („avokadas“) ir mulli („padažas“). Ispanai taip pat pamėgo āhuaca-mulli, tik tarė savaip ir taip mus pasiekė pavadinimas gvakamolė.

Avokadai, be kurių gvakamolės paruošti būtų neįmanoma, XX a. pradžioje dėl savo žalios, nelygios odos dažnai buvo vadinami „aligatoriaus kriauše“. Kol jiems prigijo avokadų pavadinimas, jie vadinti ir „sviestinėmis kriaušėmis“.

Gvakamolė Jungtinės Amerikos Valstijose yra tokia populiari, kad net turi savo dieną. Lapkričio 14-ąją JAV kasmet minima nacionalinė gvakamolės diena.

Kai kuriuose netradiciniuose gvakamolės receptuose vienas iš pagrindinių ingredientų yra grietinė. Sakoma, kad šis netikėtas gvakamolei produktas ilgiau išlaiko ją ryškios žalios spalvos ir apsaugo nuo parudavimo.

Dar viena gvakamolės atmaina mantequilla de pobre (ispaniškai „vargšo žmogaus sviestas“) nepasiturinčių Meksikos gyventojų naudojamas kaip sviesto pakaitalas. Vis dėlto nors ir vadinamas „sviestu“, jis vartoti pradėtas gerokai anksčiau nei tikras sviestas.

Kaip ir dera gvakamolės tėvynei, Meksikoje siekiama net pasaulio Gineso rekordų. 2013 m. beveik pusė tūkstančio moksleivių Tansitaro mieste pasiekė didžiausios gvakamolės porcijos, sveriančios net 2670 kilogramų, pasaulio rekordą.

Gvakamolę galima pasidaryti ir namuose

Jums reikės:

  • 2 sunokusių avokadų
  • 1 žaliosios citrinos
  • 1 mažo raudonojo svogūno
  • 1 pomidoro
  • 1 a. š. šviežiai susmulkintos kalendros
  • Druskos, aitriųjų pipirų

Paruošimas:

Avokadus perpjaukite pusiau, išimkite kauliukus ir išskobkite. Minkštimą sudėkite į dubenėlį ir gerai sutrinkite – galima trinti šakute arba trintuvu. Tuomet avokadų masę sumaišykite su smulkiai supjaustytais svogūnais ir pomidorais, pagardinkite citrinos sultimis, prieskoniais ir dar kartą gerai išmaišykite.

TOP naujienos

Sveikatos centrai: kokie pokyčiai laukia pacientų?

Siekiant sutrumpinti ir supaprastinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva šiemet veiklą pradeda pirmieji savivaldybių sveikatos centrai. Viešojo ir privataus sektoriaus sveikatos priežiūros...

Kodėl anglai į arbatą pila pieno? Jeigu pasinaudosite idėja iš Indijos – bus dar skaniau

Gruodžio 15-ąją pasaulyje minima Tarptautinė arbatos diena, bet Jungtinėje Karalystėje iš esmės kiekviena diena yra tokia. Kartu su karališkąja šeima ir Big Beno laikrodžiu...

Prezidentas: skiepijimas nuo COVID-19 Lietuvoje turi būti pradedamas gruodžio 27-ąją

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda telefonu kalbėjosi su Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte, su kuria aptarė Europos Komisijos planą gruodžio 27 dieną visoje Europos Sąjungoje...

68-erių metų Janina skatina senjorus nenustoti judėti: kartu su D. Meškausku pirmą kartą žengė ant parketo tango žingsneliais

Fizinis aktyvumas ir kasdieninis judėjimas yra vienas svarbiausių sveikatos variklių, ypač vyresniame amžiuje. Tą supranta ir 68-erių metų senjorė Janina, kuri dirba modeliu, filmuojasi...

Kas antras lietuvis sutiktų mokėti daugiau mokesčių, bet tik su viena sąlyga

Lietuvai stengiantis mažinti šešėlį ir gerinti pajamų surinkimą į biudžetą, net kas antras šalies gyventojas teigia, kad sutiktų mokėti daugiau mokesčių, tačiau su labai konkrečia sąlyga – mainais už didesnę pensiją senatvėje. Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo...

Kaune – galimybė susipažinti su miesto transporto įdomybėmis

Kauno transporto istorija yra bene įdomiausia Lietuvoje – tarpukariu laikinojoje sostinėje automobilizacija plito greičiau nei bet kuriame kitame šalies mieste. Pirmieji automobilių prekeiviai, autobusai, šviesoforai – Kaunas buvo šių dalykų pradininkas. Įvairius faktus apie šio...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS