2.4 C
Anykščiai
2024 / 04 / 26

Nėra blogo oro, yra tik blogas pasiruošimas: ką reikia žinoti norintiems bėgioti lauke atvėsus orams?

Ar jau skaitėte?

Daugkartinis Lietuvos bėgimo čempionas ir asmeninis treneris Artūras Janauskas.

Patyrusių bėgikų bendruomenėje dvejonių dėl bėgimui tinkamo oro nekyla – jei moki pasiruošti, bėgioti lauke galima ne tik rugsėjį, bet ir viduržiemį. Kaip geriausia sportuoti lauke šaltuoju metų laikotarpiu, komentuoja daugkartinis Lietuvos bėgimo čempionas ir asmeninis treneris Artūras Janauskas. Jo teigimu, svarbu turėti ne tik tinkamą aprangą, bet ir nepamiršti stebėti savo sveikatos būklės bei nusistatyti tikslus.

- Reklama -

Specialūs drabužiai ir gera mankšta

Asmeninis treneris A. Janauskas lauke bėgioja kiaurus metus, nežiūrėdamas į tai, ar oras „geras“, tačiau neslepia, kad tai reikalauja pasiruošimo. Anot jo, pirma svarbu išmokti paprasčiausiai teisingai bėgti.

„Saikingai bėgioti lauke ne tik galima, bet ir būtina nepriklausomai nuo oro sąlygų. Visgi pradėti ruoštis bėgimui pirmiausia reiktų nuo savo kūno raumenų bei raiščių sustiprinimo. Tai galima daryti ir sporto salėje, ir lauke. Kai kūnas tampa tvirtas, galima pradėti bėgti nedidinant tempo ir atstumų. Taip pat pradėjus bėgioti, svarbu įsidėmėti, kad geriau bėgti minkštesne kelio danga, jei įmanoma, vengti bėgimo plentu“, – kalba A. Janauskas.

Kaip teigia treneris, aprangai reiktų skirti ne mažiau dėmesio, ne mankštai. Atvėsus orams vien neteisinga apranga gali labai greitai bėgimo sezoną pakeisti į peršalimą.

„Bėgiojant šaltuoju metų laiku rekomenduotina vilkėti termo rūbus, kurie palaiko šilumą. Jei lauke dar ir vėjuota, būtina vilkėti vėjo neperpučiamą striukę, kelnes, mūvėti sportines pirštines bei kepurę“, – sako A. Janauskas.

- Reklama -

Tiesa, rudeninė ar žieminė bėgimo apranga nebūtinai turi būti labai stora – anot bėgimo trenerio, šią klaidą daro ne vienas mažiau patyręs bėgikas: „Stori rūbų sluoksniai apsunkina judėjimą, o jei nėra tam pritaikyti, nuo prakaito permirksta ir tai tik padidina riziką susirgti. Tuo tarpu kai kurios tamprės, nors atrodo plonos, kuriamos specialiai sportui ir šilumos sulaikymui, tad su jomis judėti daug paprasčiau ir šilčiau“.

Kviečia atidžiai save stebėti

Anot A. Janausko, dažnai daroma pradedančių bėgikų klaida yra savęs vertimas nubėgti tam tikrą kilometrų skaičių. Tačau to daryti nereikėtų – kurį laiką geriau bėgioti trumpesnius atstumus, iki trijų kilometrų, distanciją didinant palaipsniui.

„Tam, kad būtų lengviau save stebėti, galima pasitelkti įvairius išmaniuosius įrenginius, kurie fiksuoja visą bėgimo „istoriją“ ir taip padeda tobulėti. Vienas iš įrankių, galinčių padėti fiksuoti savo rezultatus – išmanusis laikrodis, kuris ne tik matuoja bėgimo trukmę, atstumą ir greitį, bet ir padeda sekti širdies ritmą, jos reakciją į fizinį krūvį“, – pataria asmeninis treneris.

Technologijų specialistai pastebi, kad tendencija atidžiau sekti savo judėjimą bei aktyvumą yra itin aktuali šiuo metu ir išlieka populiari visais metų laikais, todėl gamintojai nuolat ieško vis naujų būdų padėti sporto entuziastams ir sukurti tokį įrenginį, kuris pranoktų lūkesčius.

„Kadangi pasiimti su savimi telefoną ne visuomet patogu, pastebime, kad sportuojantys žmonės dažniausiai renkasi išmaniuosius laikrodžius, galinčius sekti kuo įvairesnius parametrus ne tik sporto metu, bet ir po jo. Pavyzdžiui, šį rudenį pristatytas naujasis „Watch GT 2“ turi integruotą GPS sporto režimą, fiksuojantį apie 190 skirtingų rodiklių. Šis laikrodis yra suderinamas su 15 sporto šakų, įskaitant ir bėgimą. Jame pateikiama tikslinė duomenų analizė dar prieš pradedant treniruotę, taip pat įrašomi duomenys mankštos metu ir galiausiai pateikiami profesionalūs patarimai po jos“, – komentuoja Audrius Granickas, „Huawei“ produktų vadovas Lietuvoje.

A. Granicko teigimu, aktyvų gyvenimo būdą propaguojantiems vartotojams ne mažiau svarbus ir patrauklus klasikinis laikrodžio dizainas: „Norint stebėti savo aktyvumo parametrus, laikrodį rekomenduojama dėvėti nuolat – ir sportuojant, ir darbe ar universitete – todėl klasikinis dizainas yra viena iš tų savybių, kurią ypač vertina „Huawei Watch GT 2“ vartototojai“.

Visgi kaip priduria A. Granickas, visą dieną dėvimo išmaniojo laikrodžio viena iš svarbiausių savybių yra baterijos trukmė – jei ji pakankamai ilga, ji suteikia daugiau patogumo vartotojui. Kai kurių naujausių išmaniųjų laikrodžių baterijos pakanka net dviems savaitėms, pavyzdžiui, lapkritį prekyboje pasirodysiančio naujojo „Huawei Watch GT 2“. Tad, anot A. Granicko, renkantis išmanųjį įrenginį kasdienai ir sportui, svarbu į tai atkreipti dėmesį.

Pataria laiku sustoti ir tinkamai pailsėti

Asmeninio trenerio A. Janausko teigimu, pasitelkti į pagalbą technologijas bėgiojant yra labai pravartu, tačiau savo savijautą stebėti treneris pataria ir patiems bėgikams, ypač jei jie nėra pratę judėti vėsiomis, vėjuotomis oro sąlygomis.

„Kai pajuntama, kad oras įkvepiant tampa per šaltas gerklei, o bėgimo metu pradedama jausti, jog sušilęs kūnas per greitai atvėsta, arba kai šaltis kausto raumenis ir šąla galūnės – laikas baigti treniruotę, nes galima sau pakenkti. Taip pat po bėgimo būtina atlikti raumenų tempimo pratimus, kurie sumažintų raumenų skausmą. Jei lauke vėsu, tai galima daryti sporto salėje arba namuose ant kilimėlio“, – rekomenduoja profesionalus sportininkas ir treneris.

Sporto specialistas atkreipia dėmesį, kad ne mažiau svarbu organizmą stebėti ir poilsio metu – juk be sporto būtina ir sveika mityba, ir kokybiškas miegas. Išmanusis laikrodis ir čia gali praversti – jis miego metu seka širdies ritmą, kvėpavimą bei kitus duomenis, taip nustatydamas kodėl ir kada sutrinka jo kokybė.

TOP naujienos

„iPhone 15“ ir naujos „PlayStation“ konsolės: 4 „karščiausi“ įrenginiai, kurių sulauksime dar šiemet

Nors dienos šviesą šiemet jau išvydo daugybė išmanių įrenginių, didysis jų pristatymų maratonas dar tik laukia rudenį. Jau po kelių savaičių mūsų lauks svarbių...

Mokėti baudas neturi būti naudinga

Dar 2008 m. Vidaus reikalų ministras, vertindamas nuolat besikartojančius melagingus pranešimus apie Vilniaus oro uoste galimai užminuotus lėktuvus, sulaikytus skrydžius ir sukeltus sąmyšius, kalbėjo,...

Edukologė: vasarą vaikų nuo ekranų izoliuoti nereikia – užuot kovojus, geriau susitarti

Prasidėjus vasaros atostogoms, tėveliai dažnai sunerimsta, kuo ir kaip reikėtų užimti savo vaikus, norint, kad jie viso laiko nepraleistų prie telefono ar kompiuterio ekrano....

Horoskopai spalio 29 dienai

AVINASJūs vis reikalaujate ir reikalaujate. Darotės toks arogantiškas, kad greit neteksite paskutinių draugų. Kita vertus, jums iš tiesų puikiai pavyksta padaryti taip, kad beveik...

ORAI: Pirmadienio dieną vietomis trumpai palis, vyraus nedidelis lietus

Pirmadienio dieną vietomis, daugiausia šiauriniuose rajonuose, trumpai palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Antradienio naktį vietomis truputį palis, dieną daug kur protarpiais lis,...

Gyvenamojo ir viešojo sektoriaus pastatų laukia drastiški pokyčiai

Nuo ateinančių metų įsigaliosianti ES Pastatų energinio efektyvumo direktyva (toliau – Direktyva) numato, jog didžioji dalis pastatų ne vėliau kaip iki 2050 m. turi tapti neutralūs anglies dioksido išmetimui ir ekonomiškai efektyviai pertvarkyti į...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS