4.5 C
Anykščiai
2024 / 04 / 19

Patarimai, kurie padės namuose išsikepti ypatingo skonio duonos

Ar jau skaitėte?

Lapkričio 17-ąją pasaulyje minima tarptautinė naminės duonos diena. Lietuvoje duona ir jos kepimas turi itin senas tradicijas ir užima ypatingą vietą mūsų kultūroje. Iš tinkamų ingredientų paruošta duona – palanki ir sveikatai, mat joje gausu skaidulų, mineralų bei vitaminų. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „iki“ komunikacijos vadovė sako, kad pirkėjų skonis keičiasi ir vietoj tradicinės juodos duonos jie neretai renkasi prancūzišką batoną.

- Reklama -

Pasigaminti tereikia vos kelių produktų

„Lietuviai sveikos mitybos tendencijomis vadovaujasi netgi rinkdamiesi tokius paprastus produktus, kaip duoną, todėl didelį dėmesį skiriame vietoje kepamos duonos kokybei, kuri yra itin vertinama tinklo pirkėjų. Be to, esame paruošę gausų įvairiausios rūšies duonų asortimentą: nuo tradicinės juodos, plikytos duonos, prancūziškų batonų, itališkų duonų bei bemielės, viso grūdo duonos, duonos su daržovėmis: džiovintomis morkomis, burokėliais, špinatais ar įvairiomis sėklomis“, – sako V. Budrienė.

Nijolia Juchnevič, prekybos tinklo „Iki“ kepyklų vadovė, sako, kad nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kitaip – duoną lengvai iškepti galima ir namuose, o tradicinei ruginei juodai duonai pasigaminti tereikia vos kelių produktų.

Pagrindinės duonos sudėtinės dalys, pasak jos, yra raugas, miltai ir vanduo, o skonį, purumą ir daug kitų savybių lemia būtent jo kokybė ir teisingai pasirinkti miltai. Kaip teigia ekspertė, jei gaminama viso grūdo ar grūdo dalių duona, tokius miltus reikia užpilti vandeniu ir rauginti 4–6 dienas. Reiktų pradėti nuo nedidelių miltų ir vandens kiekių, palaipsniui juos didinti ir 4-ą dieną jau gaminti duoną: pridėti druskos, kitų norimų prieskonių, sako N. Juchnevič ir dalijasi dar keliomis naminės duonos ruošimo taisyklėmis.

Kelios paprastos taisyklės

Išsirinkite, kuo kildinsite. Prieš kepant duoną reikėtų pagalvoti, kuo ją kildinsite. Pasak ekspertės, tam puikiai tinka tiek raugas, tiek paprastosios mielės. Pastarosios pravers skubantiems ir neturintiems daug laiko. O pasigaminti raugą prireiks šiek tiek laiko ir pastangų. Kaip teigia ji, paprastai raugas yra gaminamas apie savaitę. Jį sudaro miltai ir vanduo, kasdien jį maitinant, užauga mielės, padedančios duonai fermentuotis ir iškilti.

Teisingai rinkitės miltus. Kepant duoną galite rinktis tiek viso grūdo, tiek paprastus baltuosius miltus. Lyginant su baltais miltais, viso grūdo miltai turi daugiau maistingųjų medžiagų, iš jų gaminama duona bus intensyvesnio skonio, sunkesnės konsistencijos. Anot N. Juchnevič, visų grūdo dalių miltai, kepant duoną dažnai yra maišomi su baltais, siekiant puresnės kepinio tekstūros, minkštesnės duonos.

- Reklama -

Leiskite tešlai pakilti. Kaip teigia ekspertė, daugumoje receptų rašoma, kad duonos tešla kepimui teks tinkama tuomet – kai padidės dvigubai. O tai, kaip sako N. Juchnevič gali trukti nuo vienos iki trijų valandų, priklausomai nuo temperatūros, drėgmės tešloje, glitimo išsivystymo ir naudojamų ingredientų. Paprastai tariant, šilta, drėgna aplinka geriausiai tinka duonai kildinti.

Pagardinkite sėklomis. Duoną galima ne tik papuošti įvairiausiomis sėklomis ar žolelėmis, bet ir jomis praturtinti duonos tešlą. Į tešlą įmaišyti galite ir moliūgų, saulėgrąžų, sezamų, kanapių sėklų. Pasak N. Juchnevič, kad sėklos įgautų intensyvesnį skonį prieš maišant į tešlą galima jas lengvai paskrudinti sausoje keptuvėje.

N. Juchnevič šviežia kvepiančia duona siūlo pasimėgauti ir namuose bei dalijasi nesudėtingai paruošiamu receptu.

Plikyta kvietinė duona be mielių

Jums reikės:

  • 2 kg rupių kvietinių miltų;
  • 1,6 l verdančio vandens;
  • 250 ml raugo;
  • 4 valg. šaukšt. cukraus (galima naudoti medų);
  • 1 saujos kmynų;
  • 1 valg. šaukšt. druskos;
  • sviesto (kepimo formai ištepti).

Gaminimas:

Į didelį dubenį dėti 12 šaukštų miltų, cukrų ir įpilti verdantį vandenį. Viską išmaišyti ir palikti atvėsti. Į šiltą, bet ne karštą plikinį, sudėti 250 ml turimo raugo. Išmaišyti ir palikti 1 parai. Po paros rekomenduojama atsidėti 250 ml raugo kitam kartui. Jį įdėti į stiklainiuką ir palikti šaldytuve. Į plikinį sudėti kmynus, druską ir likusius miltus, ir užminkyti tešlą. Miltus reguliuoti pagal tešlos kietumą, tešla turi būti labai lipni. Palikti tešlą pakilti 8-10 valandų kol ši pakils. Tada dėti į kepimo formą, išteptą sviestu ir kepti 40 minučių 200 laipsnių temperatūroje ir 70 minučių 170 laipsnių temperatūroje. Pirmas 15 minučių būtinai pravėrus orkaitės dureles. Iškepusią duoną ragauti su sviestu. Skanaus!

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Prognozuojami audros nuostoliai gyventojų turtui – 50 tūkstančių eurų

Didžiausia draudimo bendrovė Lietuvoje praneša, kad dėl šiąnakt ir šiandien dieną per Lietuvą keliaujančios audros intensyviai registruojami klientų pranešimi apie patirtus nuostolius. Žalų specialistai...

Likite ir judėkite namuose: svarbiausi aktyvumo pratimai ir patarimai senjorams

Visuomenės sveikatos ir sporto specialistai, medikai, valdžios atstovai vieningai ragina – šiuo neramiu laikotarpiu likime, dirbkime ir sportuokime namuose. Didžiausia dalis šių rekomendacijų nukreipta...

Horoskopai vasario 8 dienai

AVINASTurite norą atgaivinti senus kontaktus. Pabandykite tai padaryti telefonu, dar gerdamas rytinę kavą. Jūsų šansai labai nemenki. Kažkur tikrai yra vieta, šiandien skirta būtent...

Vokiško kapitalo įmonės Lietuvoje atstovai: vokiškai kalbančių darbuotojų turime per mažai

Darbuotojas, kalbantis daugiau nei viena užsienio kalba, turi didesnį pranašumą ir gerokai įvairesnių karjeros galimybių, – sako vokiško kapitalo tarptautinės pramonės automatizavimo technologijų ir...

Žmogaus teisių gidas: ką reikia žinoti apie savo teisę į atvaizdą?

Galimybė kontroliuoti savo atvaizdo naudojimą yra žmogaus teisės į privatų gyvenimą dalis. Todėl kiti turi gerbti šią jūsų valią, kad nepažeistų jūsų žmogaus teisių. Jūsų išvaizda yra vienas iš pagrindinių jūsų asmenybės aspektų, o...

Saldesnei vasarai – gudrybės, kaip išsikepti tobulus grilio desertus

Įprasta, kad kepsninių sezonui gerokai įsibėgėjus jose dažniausiai čirška sultinga mėsa, žuvis arba daržovės. Tačiau lauke išties verta kepti ne tik tradicinius patiekalus, bet ir įvairiausius desertus. Šie kepsninėje paruošti gardėsiai tikrai nustebins savo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS