11.4 C
Anykščiai
2024 / 04 / 26

Mėsos technologas dalijasi marinavimo paslaptimis: veikia kaip kepsnių konservantas, gali būti net su apelsinais

Ar jau skaitėte?

Vasaros savaitgaliais didmiesčių pakraščiuose ir sodybose nosį kutena gardaus dūmo aromatas – ant griliaus čirškia mėsos kepsniai ir šašlykai. Visi pasiilgome pasibuvimo gryname ore, tad Joninių savaitgalis – puikus metas atsigriebti ir paeksperimentuoti su skirtingais ant griliaus kepamos mėsos ruošimo būdais. Tiesa, kartais svečių sulaukiame netikėtai, tad marinuoti mėsos nėra kada. Vieno Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo mėsos technologas Vidas Nadzeika sako, kad net jei nepasiruošėme mėsos kepimui iš anksto – ne bėda: kepsnius galima pamarinuoti jau užkūrus ugnį. Svarbu juos gerai įtrinti druska, prieskoniais ir norimais pagardais.

- Reklama -

Kiekvienas marinavimas – smagus eksperimentas

Kiekviena mėsos rūšis turi savo skonį, tad ir marinatai, atrodo, turėtų būti skirtingi. Tačiau mėsos technologas Vidas Nadzeika sako, kad galima rinktis universalų, visoms mėsos rūšims tinkamą receptą, o namuose neturint ingredientų pabandyti paeksperimentuoti: „Pats negalėčiau išskirti vieno mėgstamiausio marinato recepto, nes kiekvieną kartą, ruošdamas kepsnį, eksperimentuoju. Galima išsisukti visiškai paprastai: įtrinti mėsą pipirų mišiniu, druska, aliejumi, citrinos sultimis ir trupučiu mėgstamų prieskoninių žolelių. Paukštienai siūlyčiau ruošti marinatą panaudojant saldžiarūgščius citrusinius vaisius, tuo tarpu jautienos marinatas turėtų būti kuo paprastesnis: tik druska ir pipirai. Na, o kiaulienai tinka beveik viskas, tik riebesnei mėsai vertėtų rinktis aštresnius prieskonius, o liesesnei – švelnesnius.“

Dažnai pasimetame, ar užmarinavus geriau ant griliaus kepti didesnius ar mažesnius mėsos pjausnius? Pradedantiesiems ekspertas siūlo mėsą pjaustyti maždaug 50-60 gramų dydžio gabaliukais, nes jie greičiau iškepa, o pažengusiems kepėjams rinktis didesnius, apie 100 gramų, nes tinkamai iškepti jie bet bus sultingesni.

Išbandykime pačius įvairiausius kepsnius

Nors daugelis ilgainiui įgunda kepti mėgstamus kepsnius, kurie atrodo skaniausi, technologas rekomenduoja nebijoti keisti ne tik marinarų, bet ir mėsos rūšių: „Jei kaskart kepate kiaulieną, gal verta išbandyti marinuotas vištienos kulšeles, lašišą ar doradą? Taip pat maloniu skoniu gali nustebinti jautienos maltinukai ar grilintos daržovės.“

Netikėtai pakviestiems į svečius ar draugų sulaukus namuose kategorijos vadovė Ana Aleksiukienė siūlo užsukti į prekybos centrą, kur galima rasti visko, ko reikia gardiems „burgeriams“: „Turime platų skirtingų skonių jautienos maltinukų asortimentą mėsainiams, tad galima išsirinkti kelių skirtingų rūšių ir paieškoti labiausiai patinkančio. Taip pat galima rinktis ir jau pamarinuotus įvairių mėsos rūšių kepsnius: juos išsikepsite paprastai ir greitai.“

Vasarą marinuotus mėsos kepsnius vežamės į tolimesnes sodybas, tada dažnai iškyla klausimas, ar ilgesnis transportavimo laikas nepakenks mėsos kokybei. Technologas Vidas Nadzeika teigia, kad marinatas veikia kaip konservantas, tad jei planuojate kepsnius vežtis tolimesnį atstumą, patartina juos pamarinuoti iš anksto. „Marinuoti mėsą tokiu atvejurekomenduočiau parą. Nors kai kam atrodo, kad kuo ilgiau mėsą marinuosime, tuo ji bus minkštesnė, taip nėra – juk marinuojame su druska, kuri ištraukia drėgmę. Minkštumas priklauso nuo kepimo, mėsos rūšies, taip pat įtakos turi ir gyvulio pašarai, jo laikymas, veislė“, – pasakoja V. Nadzeika.

- Reklama -

Pasiūlymai vegetarams

Dažnai vegetarai vietoje mėsos renkasi ant griliaus kepti daržovių iešmelius: cukinijas, paprikas, raudonuosius svogūnus – juos galima kepti tiesiog pabarsčius druska, pipirais ir apšlaksčius aliejumi bei prieskoninėmis žolelėmis. „Jei nusipirkote sojos paplotėlių, pagal instrukciją juos išvirkite pasūdytame vandenyje, paskui vandens perteklių nuspauskite ir pamarinuokite su aliejumi, sojos padažu, citrinos sultimis, smulkintomis česnakų skiltelėmis, medumi ir garstyčiomis. Taip pat galima dėti tarkuotos imbiero šaknies. Prekybos tinklo asortimente turime ir jau paruoštų kepti vegetariškų sojos kepsnių „Burgis“ – jie pravers skubantiems“, – primena A. Aleksiukienė.

Siūlome paeksperimentuoti ir kaskart mėsai ruošti vis kitokį marinatą.

Šalavijų marinatas su apelsinais

Puikiai tiks švelniai mėsai – triušienai ar paukštienai.

Marinatui reikės:

  • 1 apelsino;
  • 100ml natūralių apelsinų sulčių;
  • 6 šaukštelių alyvuogių aliejaus;
  • 1 vnt česnako skiltelės;
  • 1 šaukšto šviežių šalavijų;
  • 1 šaukšto šviežių rozmarinų;
  • 0,5 šaukštelio juodųjų pipirų;
  • 0,5 šaukštelio druskos.

Gaminimo eiga:

1. Nutarkuokite apelsino žievelę arba nulupkite tik oranžinę žievelės dalį ir supjaustykite ją šiaudeliais. Nulupkite likusią baltąją dalį, kad liktų gražus geltonas apelsinas. Atsargiai išpjaustykite apelsino minkštimą, kad neliktų plėvelių.

2. Nedideliame dubenyje sumaišykite supjaustytą šiaudeliais apelsino žievelę, apelsinų sultis, minkštimą, alyvuogių aliejų, rozmarinus, šalavijus, česnaką, druską ir pipirus.

Rozmarinų ir citrinų marinatas

Jis tiks vištienai ir avienai.

Marinatui reikės:

  • 30 ml citrinų sulčių;
  • 1 šaukšto citrinos žievelės;
  • 1 vnt česnako skiltelės;
  • 2 šaukštų šviežių rozmarinų;
  • 6 šaukštų alyvuogių aliejaus;
  • 1 žiupsnio pipių;
  • 1,5 šaukštelio druskos.

Gaminimo eiga:

1. Stambiai supjaustytas česnako skilteles suberkite į didelį dubenį.

2. Nuplaukite citriną ir plonai nulupkite geltoną žievelę. Išspauskite citrinos sultis. Susmulkinę šviežius rozmarinus taip pat suberkite į dubenį. Įmaišykite alyvuogių aliejaus, druskos bei pipirų.

3. Į dubenį dėkite mėsą ir pavoliokite, kad visas mėsos gabaliukas pasidengtų marinatu.

4. Įvyniokite į plastikinį maišelį, palikite šaldytuve marinuoti nuo 30 minučių iki 2 valandų.

Petražolių ir kalendrų marinatas

Jis tinka marinuoti baltą žuvį, vištieną, jautieną.

Marinatui reikės:

  • 50 g šviežių petražolių;
  • 40 g šviežios kalendros;
  • 2 skiltelių česnako;
  • 0,5 raudonųjų paprikų miltelių;
  • 0,5 maltų juodųjų pipirų;
  • 0,5 šaukštelio druskos;
  • 125 ml alyvuogių aliejaus.

Gaminimo eiga:

1. Petražoles ir kalendras sukapokite, tada suberkite į dubenį kartu su susmulkintu česnaku ir viską gerai išmaišykite.

2. Į žolelių mišinį įberkite druskos, pipirų, raudonųjų paprikų miltelių ir dar sykį gerai išmaišykite.

3. Lėtai supilkite alyvuogių aliejų. Mentele permaišykite, kad aliejus tolygiai pasiskirstytų. Palikite pastovėti kambario temperatūroje, kad išryškėtų skonis. Mėsą įtrinkite marinatu ir palikite pastovėti porą valandų arba geriausia – per naktį.

TOP naujienos

Kodėl ruduo geriausias metas valyti organizmą?

Gamta ruošiasi sezono kaitai, o mums pats laikas išvalyti organizmą nuo to, ko prisivalgėmė su blogai nuplautais vaisiais ir daržovėmis per vasarą. Ir ne...

„Iki“ pataria: apstulbinkite artimuosius ir nudažykite ne lukštus, o pačius kiaušinius – tereikės 15 minučių darbo ir kelių pigių produktų

Ieškote, kuo nustebinti per šias Velykas? Verta pažvelgti į kiaušinių dažymą šiek tiek kitaip – ne visi žino, kad patys kiaušiniai, ne tik jų...

Naujoji realybė parodė išmaniosios virtuvės privalumus: kaip praturtinti kasdienybę ir palengvinti buitį?

Sutikime, karantino metai virtuvėje privertė suktis kur kas daugiau nei anksčiau – juk maisto ruoša tapo ne tik prievole, bet ir malonia pramoga. Tiesa,...

Vasario 23-oji, antradienis, iki kalendorinio pavasario liko 5 dienos

Saulė teka 7.22 val., leidžiasi 17.43 val. Dienos ilgumas 10.21 val. Mėnulis (priešpilnis). Vardadieniai: Alvyra, Butvilė, Gantautas, Polikarpas, Romana (Roma), Severinas. Orai šiandien: Šiandien daug kur numatomi nedideli krituliai,...

Kiek kainuoja Kalėdų šviesa namuose: kaip apskaičiuoti, kiek elektros sunaudoja girliandos

Artėjant metui puošti Kalėdų eglutę išaugusios elektros energijos kainos ne vieną gali priversti susimąstyti – su elektrine girlianda ar be? Kaip apskaičiuoti, kiek kainuos Kalėdinės šviesos instaliacijos sunaudota elektra? Palikti įjungtą kieme stovintį šviečiantį...

Nepalikite paskutinei minutei: „Iki“ pataria, kaip išvengti prieššventinio streso

Kalėdos nenumaldomai artėja, todėl jeigu dar nespėjote – dabar pats metas pradėti joms ruoštis. Kad pasiruošimas šventėms netaptų chaotišku, išvengtumėte bereikalingo streso ir nuovargio – „Iki“ pataria susidaryti pasiruošimo šventėms planą, susiskirstyti jį į...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS