9.8 C
Anykščiai
2024 / 04 / 29

Miško paklotėje jau šmėžuoja voveraitės: ką auksaspalvis grybų pigmentas išduoda apie maistines savybes?

Ar jau skaitėte?

Miško derlius, prisirpinęs daugelį vitaminais gausių uogų, pradeda užderėti grybais –akį greitai patraukia samanose geltonuojančios voveraitės. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šio grybo spalva žymi ypatingą maistinę savybę. Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, voveraitės ypatingos dar ir tuo, jog jos priklauso vienintelei miško grybų rūšiai, kuri parduotuvių lentynas pasiekia tiesiai iš mūsų gamtos. Nepraleiskite progos pasimėgauti šių grybų sezonu bei pasigaminti kvapnų grikių rizotą su vištiena ir voveraitėmis.

- Reklama -

Puikus augalinių baltymų, vitaminų bei mineralų šaltinis

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė kviečia nepraleisti progos ir pastebėjus, jog miškuose ar prekybos centruose atsirado voveraičių, įtraukti jas į savo vasaros bei rudens valgiaraštį: „Voveraitės – maisto produktas, žmonių valgomas jau nuo ankstyvųjų amžių. Ilga grybų vartojimo istorija rodo, kad tai – neabejotinai sveikatai palankus maistas. Šie grybai itin aromatingi, o skleidžiamas kvapas skatina virškinimo sulčių išsiskyrimą. Tokiu būdu organizmas paruošiamas pradėti virškinimo sistemos darbą.“

Apkepta viščiukų šlaunelių mėsa su grikiais ir voveraitėmis.

Pasak ekspertės, voveraitėse yra mažai riebalų bei daug vertingų medžiagų, tokių kaip skaidulos bei mikroelementai. „Grybuose galime rasti B grupės vitaminų, taip pat vitamino E, D, geležies, kalcio, kalio, magnio, fosforo ir kitų mineralų. Be to, voveraičių spalva žymi, kad jose yra betakaroteno. Grybus galime laikyti ir puikiu baltymų šaltiniu, tad juo vartoti reikėtų tiek visavalgiams, tiek gyvūninės kilmės produktų atsisakiusiems žmonėms“, – teigia dr. E. Gavelienė.

Reikalingas tam tikras virškinimo fermentas

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė.

Gydytoja dietologė pažymi, kad grybai nėra visų organizmui priimtinas maistas: „Tiems, kuriems trūksta grybų virškinimui reikalingo fermento trechalazės, taip pat tiems, kam pasireiškia alergija grybams, turėtų atsisakyti šio maisto produkto. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad grybuose gausu skaidulų, todėl suvalgius didesnį kiekį, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti diskomfortas pilvo srityje. Tokiu atveju reikėtų mažinti suvalgomų grybų porciją.“

Specialistė pažymi, kad voveraičių ruošimas su kaloringais spirgučių, sviesto, grietinės ar grietinėlės padažais reikalauja saikingo valgymo. „Tradicinį bulvių su šviežių voveraičių padažu patiekalą geriau rinktis pietums, o ne vakarienei“, – priduria dr. E. Gavelienė.

Tinkamas voveraičių paruošimas

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad voveraitės – ypatingas maisto produktas dėl savo kvapnaus aromato ir švelnaus skonio: „Vis dėlto, svarbu nusimanyti voveraičių paruošime, nes kitaip jos gali sutrupėti ir sukežti gamybos proceso metu.“

- Reklama -

Maisto gamybai ekspertė pataria rinktis šviežias voveraites, kurios yra tvirtos, stambios, be jokių pelėsio ar gedimo požymių: „Ieškokite ryškių spalvų grybų – nuo geltonos iki oranžinės. Taip pat švelniai nuvalykite nešvarumus ir likučius minkštu šepetėliu arba popieriniu rankšluosčiu. Venkite gausiai plauti vandeniu, nes voveraitės gali sugerti drėgmę, o tai pakenks jų tekstūrai bei skoniui. Paskui nupjaukite kietąsias arba sumedėjusias stiebų dalis ir jas išmeskite. Jei voveraitės didelės, jas galite supjaustyti mažesniais gabalėliais, kad jas būtų lengviau paruošti.“

Kadangi voveraitės pasižymi subtiliu skoniu, geriausia naudoti švelnius prieskonius, kurie neužgožtų jų skonio. „Druska, pipirai, česnakai, čiobreliai ir petražolės yra puikus pasirinkimas. Taip pat galite jas derinti su tokiais ingredientais kaip grietinėlė ar svogūnai, kad dar labiau sustiprintumėte jų skonį“, – rekomenduoja O. Suchočeva.

Asortimente – Lietuvos miškuose užaugusios voveraitės

„Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva.

Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės, prekybos centrus pasiekia Lietuvos miškuose užaugusios voveraitės. Šviežias jų derlius į parduotuves atkeliauja vasarą ir rudens pradžioje, kol grybai auga miškuose. „Voveraitės – vienintelė miško grybų rūšis, kuri mūsų parduotuvių lentynas pasiekia tiesiai iš gamtos, todėl tai visiškai natūralus produktas“, – sako O. Suchočeva ir priduria, kad pasibaigus voveraičių sezonui, parduotuvėse jų galima įsigyti džiovintų arba marinuotų.

Renkantis šviežias voveraites prekybos centruose ekspertė pataria atkreipti dėmesį į jų spalvą: „Voveraičių spalvos ryškumas ir atspalvis priklauso nuo sąlygų, kuriomis grybas augo. Drėgnesnėje miško vietoje augęs grybas bus sodresnio atspalvio, o sausesnėje – šviesesnio. Vis dėlto, grybo spalva neturėtų pereiti į rudumą. Tai – senumo požymis.“

Ekspertė priduria, kad pigiau pasiruošti skanauti miško gėrybių galima pasinaudojant „Rimi“ siūlomomis nuolaidomis: „Daugiausia sutaupyti galima planuojant apsipirkimus iš anksto ir pasinaudojant „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos.“

RECEPTAS

Apkepta viščiukų šlaunelių mėsa su grikiais ir grybais

Ingredientai:

  • Viščiukų šlaunelių mėsos juostelės 500 g;
  • Maltas mairūnas (2 šaukšteliai);
  • Čiobreliai (1 šaukštelis);
  • Grybų mišinys 400 g;
  • Šviežios voveraitės 100 g;
  • Svogūnas 0.5 vnt.;
  • Česnakas 1 vnt.;
  • Alyvuogių aliejus (3 šaukštai);
  • Šviežių prieskoninių žolelių šakelės pagal skonį;
  • Vištienos sultinys 750 ml;
  • Sojų padažas (3 šaukštai);
  • Nevirtos grikių kruopos 200 g;
  • Tarkuotas parmezanas patiekimui 50 g.

Paruošimas:

1. Viščiukų šlaunelių mėsos juosteles supjaustykite kubeliais, paskaninkite druska ir pipirais, puse džiovintų prieskoninių žolelių – mairūnu ir čiobreliu. Kol kas mėsą atidėkite į šalį.

2. Grybus kruopščiai nuvalykite ir nuplaukite, nusausinkite ir smulkiai supjaustykite.

3. Svogūną nulupkite ir supjaustykite kubeliais. Česnaką (2 skilteles) taip pat.

4. Nedideliame prikaistuvyje sultinį užvirinkite su sojų padažu ir likusiomis prieskoninėmis žolelėmis.

5. Pasiruoškite troškintuvą, kurio talpa maždaug 4 litrai.

6. Orkaitę įkaitinkite iki 180 ˚C.

7. Didelėje, gilioje keptuvėje pakaitinkite 2 šaukštus alyvuogių aliejaus, suberkite susmulkintus svogūnus ir pakepinkite apie 5 minutes.

8. Suberkite susmulkintą česnaką ir suverskite vištienos gabaliukus.

9. Apkepkite mėsą iš visų pusių maždaug 2–3 minutes ir sukrėskite į troškinimo indą.

10. Į tą pačią keptuvę suverskite voveraites ir supilkite likusį 1 šaukštą alyvuogių aliejaus.

11. Įberkite druskos, pipirų ir kepkite pamaišydami 2–3 minutes.

12. Tada grybus sukrėskite į troškintuvą prie vištienos.

13. Į troškintuvą suberkite sausas grikių kruopas, viską sumaišykite, paskaninkite druska ir pipirais. Pridėkite susmulkintų šviežių prieskoninių žolelių (mairūnų, čiobrelių) ir sumaišykite.

14. Ant viršaus supilkite likusį verdantį sultinį, uždenkite aliuminio folija ir pašaukite į iki 180 ˚C įkaitintą orkaitę 30-čiai minučių.

15. Ištraukite troškintuvą iš orkaitės, nuimkite aliuminio foliją ir apibarstykite patiekalą tarkuotu parmezanu.

16. Galite patiekti su mėgstamomis salotomis ir natūraliu jogurtu.

Skanaus!

TOP naujienos

Ryžių gidas: kaip išsirinkti tinkamiausius?

Noras pagaminti plovą, sušius, itališką daugiaryžį ar tiesiog išsivirti ryžių kaip garnyrą prie mėsos kepsnio, žuvies ar troškinio neretam priverčia pasukti galvą, kokios rūšies...

Horoskopai sausio 4 dienai

AVINASDiena pilna rizikos ir vylingų pažadų. Turėsite tiek, kiek sugebėsite pasiimti. Pasistenkite išlaikyti tokią padėtį kiek galėsite ilgiau. Geras SUDOKU, čempionatas čia » JAUTISŠiandien gausite naujienų,...

ORAI: Šiandien kai kur trumpas, nedidelis lietus, temperatūra 10–15 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje kai kur trumpas, nedidelis lietus. Rytų, pietryčių vėjo gūsiai kai kur sieks 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienį žymesnio lietaus nenumatoma....

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai: nuo užkandžių iki desertų

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir...

Šiemet gamtos jėgos sukėlė tris kartus daugiau įvykių nei pernai

Lietuvą šiemet kamavo ne tik COVID-19 pandemija, bet ir itin aršios gamtos stichijos. Draudikai skaičiuoja, kad 2020 m. įvairių meteorologinių reiškinių nulemtų įvykių buvo beveik triskart daugiau, palyginti su 2019-aisiais, o jų žalos išaugo du...

„Lidl Lietuva“ rankose dar du apdovanojimai: tapo „Metų darbdaviu 2023“ ir „Darbo rinkos lyderiu...

Šiemet portalo „CVbankas.lt“ organizuojamuose įmonių apdovanojimuose pripažinimo sulaukė „Lidl Lietuva“. Įmonei skirti net du įvertinimai – „Metų darbdavys 2023“ ir „Darbo rinkos lyderis 2023“ prekybos kategorijoje. Kasmetiniuose apdovanojimuose „Lidl Lietuva“ pripažinta trečią kartą. „CVbankas.lt“ sudarė...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS