14.9 C
Anykščiai
2024 / 07 / 27

N. Mačiulis: gero meto mokesčių reformai niekada nebuvo ir niekada nebus

Ar jau skaitėte?

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis neigia tarp verslo asociacijų paplitusią nuomonę, kad techninės recesijos laikotarpis yra netinkamas vykdyti mokesčių reformą ir ši turėsianti neigiamą poveikį ekonomikai. Anot jo, tai argumentas, kurį visuomet naudoja grupės, kurioms mokesčiai didės, bet siūlomų pokyčių kontekste jis nėra paremtas faktais.

- Reklama -

„Gero meto mokesčių reformai niekada nebuvo ir niekada nebus. Visuomet tie, kuriems galimai didėja mokesčiai, ras argumentų, kodėl nėra gerai. Bet jeigu mes pažiūrėtume į detales, tai poveikis ekonomikos augimui yra minimalus, per niekur nėra jokio stabdymo“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė N. Mačiulis.

Ekonomistas Nerijus Mačiulis. Nuotrauka: Josvydas Elinskas (ELTA)

Ekonomistas tvirtina, kad mokesčių reformos pakete pateikti siūlymai, tokie kaip neapmokestinamo pajamų dydžio (NPD) didinimas, yra veiksniai, kurie didintų vartojimą ir skatintų ekonomiką.  

„Bet vienas iš pagrindinių rezultatų šios reformos yra tai, kad sparčiai didėja NPD. Netgi labai aiški data numatyta, kada susilygintų su minimaliu mėnesiniu atlyginimu. Už tai susimokėtų kažkas, kurie uždirba didesnes pajamas. Jie papildomai suneštų lėšų tam, kad didėtų NPD. Čia nėra ekonomiką stabdantis veiksnys. Didesnes pajamas gaunantys ir mažiausiai uždirbantys visas tas pajamas išleidžia ir tai paskatina vidaus paklausą“, – aiškino ekonomistas.

ELTA primena, kad Vyriausybės teikiamoje mokesčių reformoje siūlomi Gyventojų pajamų mokesčio (GPM), Pelno mokesčio ir Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymų pakeitimai.

GPM įstatymo projektu siūloma peržiūrėti pajamų mokesčio tarifus, perskirstant mokesčio naštą tarp su darbo santykiais ir jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų ir kitų rūšių aukštesnių pajamų, taip pat keisti individualios veiklos apmokestinimo sąlygas ir peržiūrėti mokesčių lengvatas numatant dovanų iš artimųjų asmenų ribojimus.

- Reklama -

Taip pat siekiama atsisakyti GPM lengvatų ilgalaikėms gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokoms bei supaprastinti pajamoms iš investavimo taikomą apmokestinimo režimą įvedant naują priemonę – investicinę sąskaitą. Galiausiai GPM įstatymo pakeitimais numatoma supaprastinti pajamų mokesčio deklaravimo ir mokesčio permokos grąžinimo tvarką, numatant automatinį deklaracijos pateikimą.

Tuo metu Pelno mokesčio įstatymo projektu siūloma suteikti visam verslui teisę taikyti momentinį tam tikro ilgalaikio turto nusidėvėjimą ir pratęsti papildomiems 5 metams pelno mokesčio lengvatas investiciniam projektui bei filmų gamybai.

PVM įstatymo projektu siūloma padidinti registravimosi PVM mokėtojais ribą nuo 45 tūkst. iki 55 tūkst. eurų ir išplėsti socialinių paslaugų neapmokestinimo PVM apimtį.

Kartu teikiamas ir nekilnojamo turto mokesčio (NTM) įstatymo projektas, kuriuo siūloma nustatyti minimalų nekilnojamojo turto mokesčio 0,5 proc. tarifą vėjo elektrinėms, o visam fizinių asmenų nekilnojamam turtui, naudojamam pajamoms iš žemės ūkio veiklos uždirbti, taikyti lengvatinį mokesčio tarifą. Priėmus NTM pakeitimus, vidutinis mokestis už gyvenamąjį būstą gyventojui siektų 14 eurų per metus.

Galiausiai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) mokesčių reformoje siūlo plėsti nedarbo socialinio draudimo sistemos aprėptį, įtraukiant papildomas savarankiškai dirbančių asmenų grupes į nedarbo socialinio draudimo sistemą ir trumpinant minimalaus nedarbo socialinio draudimo stažą nuo 12 mėn. per pastaruosius 30 mėn. iki 9 mėn. per pastaruosius 30 mėnesių.

Taip pat, siekiant, kad padidėtų mažiausias nedarbo socialinio draudimo išmokas gaunančių bedarbių galimybės patenkinti būtiniausius asmeninius vartojimo poreikius, SADM siūlo nustatyti minimalią nedarbo socialinio draudimo išmoką, atitinkančią 5 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžius – šiais metais tai būtų 245 eurai.

Žygimantas Šilobritas (ELTA)

TOP naujienos

Iš šiaurės rytų jau skverbiasi stiprėjanti šalčio banga

Sausio 14-os dieną debesuota su pragiedruliais. Pietiniuose rajonuose nedidelis sniegas. Vėjas šiaurės rytų, šiaurės, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 2–7 laipsniai šalčio. Sausio 15 d. vietomis...

Svarbiausi dalykai apie veido kaukes

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos...

Kaip rajono socialinės apsaugos skyrius skatina vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą

  Lietuvoje pastaraisiais metais vis labiau akcentuojamas tėvų vaidmuo auginant vaikus. Ypač tai aktualu šviesiant vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą, kuris, kaip rodo naujausios tendencijos,...

Nuo lapkričio 1 d. atsiskaitymai grynaisiais pinigais galimi tik iki 5 tūkst. eurų

Nuo lapkričio 1 d. atsiskaitymai grynaisiais pinigais galimi tik iki 5 tūkst. eurų: VMI atsako į aktualius klausimus. 2022 m. spalio 6 d., Vilnius. Valstybinė...

Mokslininkas dr. Žydrūnas Preikša: pelno siekiantis žmogus – grėsmė visai ekosistemai

Visuose žemynuose vyksta negrįžtami žmogaus dominavimo epochoje procesai – mažėja biologinė įvairovė, nyksta miškai, natūralios buveinės ir didžiosios dalies pokyčius lemiančių veiklų iniciatorius – kuo didesnio pelno siekiantis žmogus. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio...

Žaidimai darbe – ir apmokymams, ir darbuotojų įsitraukimo skatinimui

Kompiuterinius žaidimus visame pasaulyje žaidžia apie 2,7 mlrd. žmonių, ir neretai virtuali realybė peržengia pramogų kategorijos ribas – žaidybinimo įrankiai naudojami ir darbovietėse. „Circle K“ žmogiškųjų išteklių vadovė Margarita Plešakienė teigia, kad taip elgiamasi...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS