14.2 C
Anykščiai
2024 / 04 / 30

Prasideda smidrų sezonas: savaitgalio pusryčiams išbandykite jais gardintą receptą

Ar jau skaitėte?

Pasibaigus žiemai bei džiaugiantis vis ilgesnėmis dienomis svarbu pasirūpinti ir šaltuoju metų laikotarpiu vitaminų stygių patyrusiu organizmu. Todėl sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pavasarį rekomenduoja valgyti kuo daugiau šviežių lapinių daržovių, svogūnų laiškų, ridikėlių ar smidrų, kurie ne tik labai gardūs bei nesunkiai paruošiami, bet ir ypač maistingi. Prasidedant šių ypatingų augalų sezonui prekybos tinklo „Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų direktorė Olga Suchočeva namuose kviečia išbandyti patiekalą su traškiais smidrais ir dalijasi patarimais, kaip namuose juos ilgiau išlaikyti šviežius.

- Reklama -

Smidrai – nepamainomas vitaminų šaltinis

Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, smidrai patenka į sveikatai palankiausių daržovių sąrašą ir pasižymi ypatingomis savybėmis bei naudingų maistinių medžiagų gausa.

Smidrai.

„Manoma, kad žmonių mityboje smidrai naudojami jau labai seniai. Senovės egiptiečių freskose matomi į smidrus panašus augalai. Tiesa, neaišku ar jie buvo naudojami medicininiais tikslais, ar valgomi, kaip dabar. Įdomu tai, kad dar ir šiandien tradicinėje kinų medicinoje šis augalas naudojamas kaip vaistinis preparatas. Ne veltui smidrai patenka į pasaulio sveikiausių maistinių daržovių sąrašą ir vis dažniau atsiduria lietuvių lėkštėse. Šią daržovę tiesiog būtina įtraukti į kasdienės mitybos racioną dėl daugybės priežasčių“, – teigia E. Gavelienė.

Gydytoja dietologė vardija smidrų maistinę naudą: „Tai – mažai kaloringa ir daugybę sveikatai naudingų maistinių medžiagų turinti daržovė. Smidruose gausu folio rūgšties, vitaminų A, C, K ir E bei B grupės vitaminų, įvairių mineralinių medžiagų: geležies, magnio, kalio, kalcio, seleno, cinko, mangano. Ši daržovė įvardijama ir kaip puikus skaidulų šaltinis. Smidruose yra ir tokių medžiagų, kurios juos daro išskirtiniais, pavyzdžiui, saponinų, kurie pasižymi cholesterolį mažinančiu efektu.“

Be to, smidrai priskiriami daržovėms, turinčioms ženklų antioksidacinį poveikį, o tai svarbu širdies kraujagyslių sistemai bei ligoms, susijusioms su lėtiniu uždegimu, pavyzdžiui, cukriniu diabetu ar nutukimu. „Reguliarus smidrų vartojimas padeda kontroliuoti ir cukraus kiekį kraujyje. Tai dar viena priežastis įtraukti šią daržovę į sergančiųjų diabetu ar norinčių šios ligos išvengti racioną“, – sako E. Gavelienė ir primena, kad pavasarį reikėtų valgyti ne tik smidrus, bet ir kitas žaliąsias daržoves, įvairias lapines salotas, svogūnų laiškus bei prieskonines žoleles.

Smidrai skaniausi pavasarį

Parduotuvių lentynose smidrų galima rasti ištisus metus, tačiau prekybos tinklo „Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų direktorė Olga Suchočeva tikina, kad smidrų pardavimai piką pasiekia pavasarį, prasidėjus jų sezonui Europoje.

- Reklama -

„Žiemą smidrai Lietuvą pasiekia iš Pietų Amerikos, o pavasarį, prasidėjus jų sezonui Europoje, nuo kovo iki balandžio mėnesių juos importuojame tiesiai iš Ispanijos bei Italijos. Tuo tarpu gegužės mėnesį mūsų prekybos centruose pirkėjai gali įsigyti ir vietoje užaugintų smidrų. Džiaugiamės, kad šių augalų pasiūla kasmet auga ir parduotuvių lentynas pasiekia būtent mūsų šalies augintojų derlius. Lietuviškos daržovės – kokybiškas ir šviežias pasirinkimas, tad prasidėjus pavasariui jomis tikrai vertėtų papildyti trūkstamų vitaminų rezervus“, – sako O. Suchočeva.

Nors „Rimi“ prekybos centruose galima įsigyti įvairių smidrų rūšių, pirkėjai labiausiai mėgsta žaliuosius: „Žmonės vis dažniau atranda šį augalą. Smidrus jie naudoja kulinarijoje ir jais gardina skirtingus patiekalus. Nors smidrų yra įvairių rūšių – žaliųjų, rausvųjų ir baltųjų – pastebime, kad mūsų pirkėjai dažniausiai renkasi žaliuosius smidrus. Savo asortimente turime ir baltųjų smidrų, taip pat – žaliųjų šparaginių pupelių, kurios yra šiek tiek pigesnės.“

Kaip namuose ilgiau išlaikyti smidrus šviežius?

Smidrai vertinami ne tik dėl savo maistinių savybių, bet ir dėl skonio. Pagardintus šlakeliu alyvuogių aliejaus nepjaustytus smidrus rekomenduojama trumpai apkepti keptuvėje ar orkaitėje, kol jų stiebeliai suminkštės. Tuomet juos galima šiek tiek pabarstyti druska bei pipirais ir pateikti kaip garnyrą prie mėsos ar žuvies patiekalų, kiaušinių bei įvairių daržovių. Prasidėjus grilio sezonui smidrus galima kepti ir ant grotelių, tačiau svarbu jų neperkepti.

Pasak O. Suchočevos, smidrai, kaip ir kitos žaliosios daržovės, geriausią skonį išlaiko tinkamai laikomi. „Smidrus rekomenduočiau skanauti šviežius, geriausia – tą pačią dieną, kai juos įsigyjate. Kad smidrai kuo ilgiau išliktų traškūs, jų koteliai turėtų būti laikomi drėgnai, todėl smidrų galus namuose apvyniokite drėgnu popieriniu rankšluosčiu, sudėkite į plastikinį maišelį arba sandarų maistinį indelį ir laikykite vėsiai šaldytuve“, – patarimais dalijasi ekspertė.

Ji priduria, kad namuose smidrus galima laikyti ir kaip skintas gėles: „Nupjaukite apatinę, sumedėjusią smidrų stiebų dalį, pamerkite juos į stiklinę su vandeniu (papildomai galima uždengti augalus plastikiniu maišeliu) ir laikykite šaldytuve. Taip laikomi smidrai bus tinkami vartoti iki 4 dienų.“

Prekybos tinklas „Rimi“ savaitgalio pusryčiams kviečia išbandyti kiaušinių su traškiais smidrais receptą.

Smidrai su kiaušiniais marškinėliuose ir kremine kukurūzų koše (polenta)

Patiekalui reikės:

  • 200 g mažųjų smidrų
  • ½ poro
  • 100 g kukurūzų kruopų „Polenta“
  • 2–4 kiaušinių
  • 1 šaukšto acto
  • 1 citrinos
  • 2 šaukštų lydyto sviesto kepimui
  • Sviesto košei pagardinti
  • Mėgstamų daigų patiekimui
  • Druskos, pipirų pagal skonį

Gaminimo eiga:

1. Išvirkite kukurūzų košę, kaip nurodyta ant pakuotės. Košę pagardinkite druska ir sviestu.

2. Porus supjaustykite ir apkepkite su lydytu sviestu.

3. Mažuosius smidrus nuplaukite, nusausinkite ir sudėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Pašlakstykite alyvuogių aliejumi, pagardinkite tarkuota citrinos žievele, druska ir pipirais. Dėkite smidrus į įkaitintą iki 180 °C orkaitę, kepkite apie 5 minutes.

4. Dėkite puodą su vandeniu virti, įberkite žiupsnelį druskos, įpilkite acto ir užvirinkite. Su plakimo šluotele padarykite vandens sūkurį, įmuškite kiaušinį ir pavirkite 4 minutes. Išvirtą kiaušinį labai atsargiai ištraukite iš vandens plokščiu šaukštu.

5. Į lėkštę dėkite kukurūzų košės, keptų smidrų, virtą kiaušinį, keptų porų, pašlakstykite citrinos sulčių, pagardinkite druska ir pipirais. Papuoškite daigais. Skanaus!

TOP naujienos

Surengta per 800 aplinkosaugos reidų ir patikrinta beveik 8 tūkst. žvejų

Per tris mėnesius trukusią akciją „Lydeka“ Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai surengė 782 reidus ir patikrino 7991 žvejį. Per šį laikotarpį nustatyti 499 mėgėjų žvejybos...

Horoskopai birželio 9 dienai

AVINASEsate laimingas, turėdamas tiek gerų draugų, tad gerai praleiskite laiką kartu. Nesivarginkite analizuoti nei veiksmų, nei jausmų. Ypač suaktyvės meniniai polinkiai. JAUTISIšskirkite svarbiausią dalyką savo...

Horoskopas rugsėjo 20 dienai

AVINASTikriausiai manėte, kad turite kur kas daugiau laiko? Deja, laikrodžio rodyklės sukasi pašėlusiu greičiu. Nepiktnaudžiaukite šeimininkų svetingumu. Iš tiesų svečias ir žuvis pašvinksta net...

Astrologinė prognozė sausio 11-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Popiet daugės aiškumo, ką ir kaip reikia daryti toliau darbe, politikoje ar kt. Palanku ieškoti darbo, įsigyti nuosavybę arba nuomotis įvairios paskirties patalpas,...

Nektarinų ir mangų limonadas

Nektarinai – į persikus panašūs vaisiai, turintys kiek lygesnę odelę ir saldesnį skonį. Šiuos vaisius įprasta valgyti šviežius, bet galima dėti ir į skirtingus desertus, vaisių kokteilius ar glotnučius, jais gardinti pusryčių košes ir...

Patiekalai iš morkų užtikrina sveiką mitybą (receptai)

Morkos šaltuoju metų laiku sulaukia didesnio dėmesio ne vien dėl to, kad kiekvienam sniego seniui reikia nosies. Šios daržovės yra puikus skaidulų, vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis, todėl labai naudingos sveikatai. Pasak maisto gamybos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS