11.8 C
Anykščiai
2024 / 04 / 26

Ryžiai – ne tik skirtingų skonių, bet ir maistingumo: kaip išsirinkti sveikatai palankiausius?

Ar jau skaitėte?

Ryžiai – daugelyje pasaulio virtuvių naudojama kruopa, tinkanti kaip garnyras ar tam tikrų patiekalų sudėtinis ingredientas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovės Dianos Špūrienės, lietuviai mėgsta ryžius ir įsigydami šias kruopas vertina ryžių skonį, birumą ir kvapą. Be to, vis labiau populiarėja aukštos kokybės rūšiniai ir funkciniai ryžiai. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ryžių rūšys pasižymi ne tik skirtingais skoniais ar išvaizda, bet ir savo maistine nauda. Specialistės pasakoja, kokie ryžiai yra sveikatai palankiausi, kaip dažnai juos vertėtų skanauti ir kur laikyti namuose.

- Reklama -

Sveikatai palankiausi – nešlifuoti ir laukiniai ryžiai

Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, ryžiai priskiriami kruopų grupei, o pagrindinis veiksnys, lemiantis jų naudą sveikatai – ryžių perdirbimo laipsnis. Kitaip tariant – kuo mažiau ryžiai bus apdirbti, tuo daugiau juose išliks ir naudingų maistinių medžiagų bei mineralų.

„Šlifuoti ryžiai išsaugo mažiausiai maistinių medžiagų, nes jų apdirbimo metu pašalinimas ryžių apvalkalas, kuriame susikaupia daugiausia vitaminų ir mikroelementų. Todėl pirmenybę reikėtų teikti garuose plikytiems, menkai apdorotiems ir nešlifuotiems ryžiams, pavyzdžiui, raudoniesiems, rudiesiems ar juodiesiems. Be eilės mikroelementų, šių rūšių ryžiuose yra ir daugiau skaidulų, didesnis B grupės vitaminų kiekis. Į mitybos racioną vertėtų įtraukti ir laukinius ryžius, nes apdirbimo metu jie nešlifuojami ir nepoliruojami, tad išsaugo visas maistines medžiagas. Laukiniai ryžiai gali būti naudojami salotoms arba juos galima maišyti su kitomis ryžių rūšimis, taip gerinant patiekalo maistingumą“, – rekomenduoja E. Gavelienė.

Tiesa, laukiniai ryžiai yra kiek kietesni, tad prieš virimą juos rekomenduojama keletą valandų pamirkyti vandenyje. „Svarbu neužmiršti, kad skirtingos ryžių rūšys savo spalvomis ne tik papuoš lėkštės turinį ar suteiks patiekalams naujų skonių, bet ir praturtins mūsų mitybos racioną naudingais mineralais ir vitaminais“, – primena gydytoja dietologė.

Baltieji ryžiai racione turėtų atsidurti rečiau

Ryžiai – puikus energijos šaltinis, tačiau ne visos jų rūšys yra vienodai maistingos. Pasak gydytojos dietologės E. Gavelienės, tradiciniai ir daugelio pamėgti baltieji ryžiai savo maistine verte nusileidžia raudoniesiems, rudiesiems, juodiesiems bei laukiniams ryžiams.

„Daugelis renkasi baltuosius ryžius dėl mažiau ryškaus jų skonio ar kvapo, greitesnio išvirimo laiko. Nors tokie ryžiai greičiau paruošiami ir universalesni, puikiai tinka prie daugybės patiekalų, tačiau juos taip pat svarbu rinktis kuo mažiau apdorotus, geriau plikytus ir tokius, kurie verdant nesulimpa. Valgant šiuos ryžius lėčiau didės gliukozės koncentracija, ilgiau išliks sotumo jausmas“, – pasakoja gydytoja.

- Reklama -

Kruopas rekomenduojama valgyti kasdien, tačiau nevertėtų apsiriboti viena jų rūšimi: „Svarbu valgyti kuo įvairesnes kruopas, tame tarpe ir ryžius. Taikant šią taisyklę ir turint omenyje, kad kitomis dienomis bus skanaujamos kitos kruopos – ryžiai lėkštėje galėtų atsirasti kartą ar du kartus savaitėje. Tie ryžiai, kurie yra arčiau viso grūdo, gali būti vartojami dažniau“, – priduria E. Gavelienė.

Lietuviai vis dažniau renkasi rūšinius ryžius

Prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovė Diana Špūrienė pasakoja, kad parduotuvėse ryžių asortimentas yra itin platus. Pirkėjai gali įsigyti plikytų, ilgagrūdžių, apvaliagrūdžių, laukinių, rudųjų, raudonųjų ar ekologiškų ryšių. Pastebima, kad pirkėjai vis dažniau išbando ir renkasi kokybiškesnius, rūšinius ryžius, pavyzdžiui, „Basmati“ ir jų porūšius – „Jasmine“ ar „Arborio“. Taip pat mėgstami funkciniai ryžiai, tinkami sušių, paelijos, risoto arba plovo gamybai.

„Lietuvoje daugiausiai vis dar suvartojama ilgagrūdžių ir plikytų ryžių. Tiesa, pastaraisiais metasi pastebime ryškų funkcinių ir rūšinių ryžių vartojimo augimą – pirkėjai vis dažniau renkasi specifinius ryžius pagal paskirtį ir noriai išbando asortimento naujienas. Rūšinių ryžių apdirbimui visais atvejais yra skiriama daugiau dėmesio, o tai lemia ir aukštesnę jų kokybę, gardesnį skonį. Mūsų asortimente pirkėjai randa jiems labiausiai tinkančius ryžius ir pradeda suprasti skirtumus tarp jų skonio, kvapo, spalvos, birumo bei kilmės. Vieni ieško gero aromato, „Basmati“ ryžiuose ar gėlių aromato „Jasmine“, kiti – tinkamo lipnumo ir baltesnės spalvos sušių gamybai. Be to, vartotojas vis dažniau renkasi specifinius ryžius pagal paskirtį. Nors risotui ir paelijai tinkami ryžiai yra gana panašus, pirkėjai vis dažniau renkasi skirtus būtent konkrečiam patiekalui: ispaniškus apvalius – paelijai, o itališkus apvalius – risotui“, – teigia D. Špūrienė.

Ji priduria, kad pamažu kokybiškesni ryžiai pirkinių krepšelyje keičia pigesnius ryžius: „Iš esmės egzotinių ryžių vartojimo augimas Europos Sąjungoje siejamas su sveikesne mityba ir aukštesniu pragyvenimo lygiu.“

Kaip ir kur ryžius laikyti namuose?

Anot „Rimi“ kategorijos vadovės, namuose ryžius reikėtų laikyti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, kuo sausesnėje vietoje, kambario temperatūroje, nes kaip ir visi sausi produktai, ryžiai greitai sugeria perteklinę drėgmę iš aplinkos.

„Pradarius pakuotę rekomenduojama ryžius perpilti į sandarias stiklines talpas ar užsegamus maišelius, kad nesigertų drėgmė ir kvapai, o kruopose neatsirastų kenkėjų. Nors tai ilgo galiojimo produktas, visuomet reikėtų vadovautis ant produkto pakuotės nurodytu galiojimo terminu ir kruopas suvartoti iki nurodytos datos“, – primena D. Špūrienė.

Namuose gaminant skirtingų rūšių ryžius taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į jų paruošimo instrukciją, o prieš verdant ryžius – juos gerai perskalauti vandeniu. „Taip bus nuplaunamas susikaupęs krakmolas, pašalintos dulkės ar kiti nepageidaujami nešvarumai. Gerai nuskalavus apvalgrūdžiai ryžiai išliks lipnūs, o ilgagrūdžiai taps dar biresni. Skalauti nėra privaloma, bet rekomenduojama visas ryžių rūšis“, – atkreipia dėmesį „Rimi“ kategorijos vadovė.

TOP naujienos

Ilgalaikes darbuotojų skatinimo priemones vis labiau vertinamos

Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai labiau vertina ilgalaikes motyvacines priemones, pavyzdžiui, darbdavio prisidėjimą prie pensijos, nei trumpalaikes – įmonės automobilį ar telefoną, rodo banko...

Horoskopai rugpjūčio 24 dienai

AVINASKą šiandien pradėsite, geriausia būtų šiandien ir baigti. Gali būti, kad teks suktis greičiau už savo šešėlį. Turite gerą progą atsikratyti kartą ir visiems...

Klementinų sezonas įsibėgėja: išbandykite 3 salotų su klementinais receptus

Šaltasis metų laikas kvepia citrusiniais vaisiais: apelsinais, mandarinais ir klementinais, kurie ne tik pasižymi ypatingu skoniu, bet ir sveikatai naudingomis, imunitetą stiprinančiomis savybėmis. Vaida...

„Iki“ pataria: pavasariniam namų tvarkymui naudojate actą? Atsargiai – šiais 6 atvejais jis netiks

Vis dažniau namus pro langus apšviečiantys saulės spinduliai ir jau artėjanti didžiausia pavasario šventė daugeliui yra ženklai, kad laikas imtis didžiojo metinio namų tvarkymosi....

Horoskopai balandžio 21 dienai

AVINASPalikite viską taip, kaip yra. Susidūrėte su kažkokiomis itin sunkiai įveikiamomis problemomis. Permainos, iš kurių daug tikitės, veikiausiai atneš tik nusivylimą. Pasistenkite viską nuleisti juokais. Geras SUDOKU, čempionatas čia » JAUTISĮsiklausykite į kitų nuomonę. Jei ir...

Kaip pasiryžti keisti darbą ar profesiją

Nors skaičiuojama, kad jaunoji karta darbą keičia kone kas dvejus metus, vis dėlto tokie pokyčiai, ypač jei keičiamas ne tik darbas, bet ir profesija, gali kelti iššūkių. Pradedantys galvoti apie karjeros kaitą kelia sau...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS